Naukowe i popularnonaukowe Recenzje

Alvaro Bilbao — Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców.

Written by Marek Szwajnoch

Jako, że sam całkiem niedawno zostałem ojcem, zacząłem interesować się dobrą literaturą poświęconą rozwojowi dziecka. Jedną z pozycji, które na pewno zagoszczą na dłużej w mojej biblioteczce jak i głowie, jest książka Mózg dziecka Alvaro Bilbao. Co prezentuje nam autor i czego możemy spodziewać się wewnątrz?

Na początek dowiedzmy się czegoś o samym autorze. Bilbao urodził się i pracuje w Hiszpanii. Jest doktorem psychologii, neuropsychologiem i ojcem trójki dzieci. Pracował w Johns Hopkins Hospital oraz w Kennedy Krieger Insitute w Baltimore, współpracował z Międzynarodową Organizacją Zdrowia. Jego prace badawcze przyniosły mu liczne nagrody w dziedzinie psychologii i neuronauki. Jest specjalistą od neuroplastyczności. Wiedzę na temat mózgu wykorzystuje w codziennej praktyce przy rehabilitacji intelektualnej osób po urazach, a także w działalności psychoterapeutycznej.

Bilbao w swojej książce prezentuje nie tylko wiedzę medyczną, ale także tą wynikającą z jego doświadczenia jako ojca. W bardzo przystępny dla czytelnika sposób omawia najważniejsze aspekty dzieciństwa, które wpływają na rozwój dziecka. Twórca książki twierdzi, że najważniejszym okresem w życiu każdego człowieka jest jego pierwsze sześć lat życia — to wtedy tak naprawdę kształtuje się cała osobowość, wtedy maluch uczy się reakcji, emocji, uczuć, którymi będzie kierował się w następnych etapach swojego życia. Dzieło Bilbao to naukowo-rekreacyjna podróż przez tajniki wychowania. Z jednej strony pokazuje nam — rodzicom — naukową stronę, opisując jak pracuje młody mózg, na jakie czynniki staje się najbardziej podatny, jakie informację skupia od razu, a na które potrzebuje więcej czasu. Z drugiej strony pokazuje, jak być dobrym rodzicem, co powinniśmy kształtować w naszej pociesze, aby wyrosłA na inteligentnego, dojrzałego dorosłego.

Książka podzielona jest na cztery części — rozdziały — Z których dowiadujemy się po kolei jak postępować. Pierwszy — fundamenty — czyli tak naprawdę wprowadzenie czytelnika w świat dziecięcego punktu widzenia. Pokazanie naukowych schematów, jak działa malutki umysł naszych pociech, co powinniśmy wiedzieć o budowie mózgu i jak ingerować w rozwój. Narzędzia — motywacja dziecka do nauki. Autor bardzo fajnie, z dystansem i nutką humoru opowiada, jak wytyczać granicę maluchom, jak budzić w nich empatię, co zrobić, by wiedziały o istnieniu podziału między zabawą a obowiązkami, jak uniknąć tradycyjnej kary by dziecko nadal wiedziało, co jest dobre a co złe. Inteligencja emocjonalna — chyba najbardziej dojrzały element całej książki, w którym to uczymy się jak nawiązywać więzi, zaufanie, jak uniknąć strachu przed nieznanym a jak rozbudzić asertywność, która pomoże w dalszym życiu wzbić się na wyżyny. Ostatnia część — wzmacnianie mózgu — to pokazanie dziecku własnego toku myślenia, niezależności i kreatywności, a także jak nauczyć łatwiej mowy, pamięci  i uwagi.

Podsumowując powiem, że książka to naprawdę bardzo fajna podróż po tajnikach wychowania. Autor barwnie i prosto opisuje przypadki czysto naukowe, jak i te najprostsze, znane z codziennego życia. Jest to pozycja z pewnością obowiązkowa dla każdego rodzica i jestem przekonany, że otworzy wielu osobom oczy na to, w jaki sposób poprawnie podchodzić do trudności wychowania. Zdecydowanie polecam!

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment