Wieści Zapowiedzi

Nowa książka Umberto Eco!

Written by Jan Oko

Jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy powraca z nową powieścią! 6 maja  nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc ukaże się najnowsza powieść Umberta Eco Temat na pierwszą stronę.

Wydawca w następujących słowach zapowiada książkę:

Pan Colonna, główny bohater powieści, to typowy „człowiek bez właściwości”, a mówiąc dosadniej – życiowy nieudacznik. Pięćdziesiątka na karku i żadnych znaczących dokonań na koncie. Może jednak niespodziewana propozycja, jaką składa mu pewnego dnia 1992 roku niejaki Simei, zapoczątkuje tak długo oczekiwany przełom? Przez rok Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji pierwszego numeru nowego dziennika, a potem opisać je w (rzecz jasna bestsellerowej) książce. Jego relacja nie musi ściśle trzymać się faktów, jako że ów dziennik, „gotowy mówić prawdę o wszystkim”, w gruncie rzeczy jest blefem.

Colonna, świetnie zdając sobie sprawę z oszustwa, decyduje się wziąć udział w eksperymencie i odegrać powierzoną mu rolę. Na początek poznaje barwną i dość przypadkowo dobraną grupę dziennikarzy „przyszłej” gazety. Przede wszystkim jednak wraz z pracami nad kolejnymi numerami zerowymi gazety poznaje bezwględne mechanizmy działania mediów.

Temat na pierwszą stronę to po trosze political fiction, thriller, romans i gorzka groteska. Przede wszystkim jednak jest to niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które bynajmniej nie mogą uchodzić za wolne.

Tuż po premierze powieści Umberto Eco odwiedzi Polskę. 24 maja wybitny pisarz odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, a 25 maja spotka się z czytelnikami. Więcej informacji o wizycie Umberto Eco w Łodzi i o Festiwalu Labirynt Znaków na stronie: http://semiotica.uni.lodz.pl/?page_id=520

(fot. autora: Ulf Andersen/BE&W)

About the author

Jan Oko

Antykwariusz i bukinista. Zakochany w książkach.

Leave a Comment