Recenzje Wspomnienia, pamiętniki, biografie

Bruce Dickinson — Autobiografia. Do czego służy ten przycisk?

Written by Marek Szwajnoch

Bruce Dickinson to ikona metalowej muzyki, jego twórczość z zespołem Iron Maiden to kawał historii muzyki, to klasyka, która już na zawsze pozostanie w kanonie najważniejszych gwiazd rock&rolla. Frontman zespołu postanowił podzielić się ze swoimi fanami historią swojego życia, a trzeba przyznać, że droga na metalowy szczyt jest kolorowa, pełna przygód, poświęceń i trudności. Ale przede wszystkim jest niezwykle wciągająca!

Bruce urodził się w 1958 roku w bardzo zaskakujących okolicznościach. Początkowo jego nastoletni rodzice chcieli usunąć ciążę, jednak aborcja nie przyniosła pożądanych rezultatów i na świat przyszła legenda. Jego życie od początku było pełne problemów. Bruce był bardzo inteligentnym i uzdolnionym dzieckiem, ale wciąż szukał inspiracji do tego, co chciałby robić w życiu, a jego ciekawość świata ciągle rzucała pod jego nogi nowe wyzwania. Właśnie do tego doskonale nawiązuje tytuł autobiografii — Do czego służy ten przycisk?

Frontman Iron Maiden to wokalista obdarzony głosem wprawiającym świat w drżenie, a prywatnie człowiek, który nie boi się sprawdzać, do czego służy ten czy inny „przycisk” — kiedy nie gra koncertów pilotuje i serwisuje samoloty pasażerskie, wygłasza elektryzujące mowy motywacyjne, pisze książki, warzy piwo i święci sukcesy podczas zawodów szermierczych. Istny człowiek renesansu! Bruce Dickinson to także rasowy gawędziarz z poczuciem humoru jak hartowana stal. W jego autobiografii przeczytacie o zwariowanych 30 latach z Iron Maiden, błyskotliwej karierze solowej, o pierwszych zespołach, ojcostwie i niedawnej walce z nowotworem. Przyjrzycie się z bliska jednemu z najbardziej niezwykłych współczesnych artystów, autorowi „Run to the Hills”, „Powerslave”, „2 Minutes to Midnight” i innych nieśmiertelnych hitów. Iron Maiden święcą triumfy na scenie rockowej od ponad 40 lat. Sprzedali przeszło 90 milionów płyt i zagrali 2 tysiące koncertów, każdy z nich czyniąc niezapomnianym muzycznym spektaklem. Są kwintesencją heavy metalu z jego drapieżną baśniowością.

Biografie zazwyczaj mają ograniczone grono odbiorców. Po historię życia sławnych ludzi sięgają przede wszystkim ich oddani fani, by dowiedzieć się czegoś z życia swojego idola.  Książki tego typu nie zawsze jednak dają oczekiwaną frajdę, a aktualnie panuje moda na wydawanie biografii — gdy ktoś jest na topie, ma na swoim koncie sukcesy, to kolejnym krokiem jest wydanie czegoś o sobie, głównie w celach komercyjnych czy pieniężnych. Bruce Dickinson podszedł do sprawy całkowicie odwrotnie. Uwierzcie, że ta legenda metalu ma zapewniony byt do końca swoich dni. Biografia, którą wypuścił w świat, to znakomita opowieść o prostym człowieku, który dosięgnął gwiazd i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie. To niezwykle ciekawa opowieść o życiu, które nie jest usłane różami. Podejrzewam, że fanom Iron Maiden książki nie trzeba polecać, bo z pewnością po nią sięgną! Chciałbym jednak zarekomendować ją każdemu — nawet osobom, które nie znają zbytnio twórczości Bruca. Dlaczego? Bo to absolutnie genialna opowieść, napisana bardzo lekko, przyjemnie i wciągająco…

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment