Fantastyka Fantasy Horror Recenzje

Neil Gaiman, Drażliwe tematy

Drażliwe tematy
Written by Marek Szwajnoch

Neil Gaiman jest autorem znanym w świecie literatury fantastycznej. Twórca Amerykańskich Bogów czy Nigdziebądź — książek, które na stałe wpisały się w kanon obowiązkowych pozycji każdego fantasty — tym razem przedstawia nam zbiór opowiadań, lecz nie byle jaki! Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne to zlepek kilkunastu miniopowiadań i krótkich tekstów, które oczywiście podkreślają niesamowity talent pisarza oraz umiejętność budowania przez niego interesujących historii, używając zaledwie kilku zdań!

Już na samym wstępie, ku mojej wielkiej uciesze, autor wyjaśnia dlaczego i jak bardzo umiłował sobie krótkie formy literackie, w tym nie tyle opowiadania, ale wręcz szorty. Sam bardzo optymistycznie podchodzę do zbiorów opowiadań, niezależnie czy jest to antologia różnych pisarzy, czy popis jednego autora. Skoro ktoś ma podobne zdanie o tego typu formach, jednocześnie zdajać sobie sprawę, że popyt na krótkie historie zdecydowanie odstaje na rynku książkowym od pełnowymiarowych powieści, to tworząc swój zbiór z pewnością wlewa w niego cały swój talent. Nie inaczej jest w tym wypadku.

Gdybym musiał jednoznacznie stwierdzić, co stanowi motyw przewodni tekstów autora, to miałbym wielki problem. Każde z opowiadań jest całkowicie odrębne od poprzedniego. Co chwilę jako czytelnicy bywamy w innym świecie, w innej fantastycznej krainie. Tak naprawdę jednak to nic kłopotliwego, gdyż twórca takiego kalibru jak Gaiman doskonale udowadnia, iż żeby napisać wciągający tekst, wcale nie trzeba mieć genialnego pomysłu na fabułę. Praktycznie w każdym opowiadaniu Drażliwych Tematów poruszany jest jakiś błahy, codzienny wręcz problem. W tekstach widać, że autor po prostu wokół jednego wniosku swoich przemyśleń może stworzyć krótką historię mającą ręce i nogi, która zaciekawia i porywa w świat fantazji.

Nowy zbiór Gamiana czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Jest to książka, po której bez problemu możemy swobodnie skakać, zależnie od tego, ile mamy czasy na lekturę. Jest to dzieło, do którego warto wracać. Proponuję nie pochłaniać jej w całości w jeden dzień, ale pozostawić na dłuższy czas, nawet jako przerywnik innych lektur. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych książek Gaimana, dlatego tym bardziej zachęcam do spotkania z Drażliwymi Tematami!

 

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

1 komentarz

  • Czesć właśnie dodałem kochamksiazki.pl do swoich ulubionych, stronka ciekawa, ale muszę ci powiedzieć, ze jest slabo widoczna w wyszukiwarkach. Zasługuje na lepsze pozycje w google. Jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera – dzięki temu wypozycjonujesz swoj blog w google, a oprócz tego Jest tam opisany bardzo ciekawy sposob na zarabianie w sieci

Leave a Comment