Wieści

Julie Orringer, „Niewidzialny most”

Written by Marek Szwajnoch
Julie Orringer, "Niewidzialny most"

Julie Orringer, „Niewidzialny most”

Smutny lecz prawdziwy obraz tego, jak wojna zniszczyła wszelkie marzenia ludzi. Nostalgiczna, ale także pełna ciepła historia rodzinnego rozstania jest bardzo interesująca pozycją na letnie wieczory.

Julie Orringer, Niewidzialny most, [Czarna Owca], Warszawa 2013

Julie Orringer (ur. 12 czerwca 1973r) – jest autorką nagrodzonego zbioru opowiadań Jak oddychać pod wodą, który znalazł się na liście Notable Books dziennika „New York Times”. Zdobyła nagrodę Discovery Prize magazynu literackiego „The Paris Review” oraz otrzymała stypendia artystyczne Uniwersytetu Stanforda oraz Biblioteki Publicznej Nowego Jorku. Wraz ze swoim mężem, pisarzem Ryanem Hartym mieszka na Brooklynie.

Młody Węgier – Andras Lévi , jest bardzo utalentowany i ambitny, planuje opuszczenie rodzinnego miasta w celach edukacyjnych. Chęć rozwijania się zawodowo oraz naukowo jest silniejsza od więzi rodzinnych, z którą bohater swoją drogą jest bardzo związany. Pewnego wrześniowego poranka mężczyzna wyjeżdża na stypendium do Paryża. Piękne, francuskie miasto ma stanowić dla Węgra spełnienie jego marzeń. Andreas zabiera ze sobą także list, który zlecono mu dostarczyć. Na miejscu okazuje się, że adresatką jest Klara – nauczycielka baletu. Dwójka zakochuje się w sobie, mimo różnicy wieku i barier, które ich dzielą. Z czasem jednak Klara wyjawia młodzieńcowi pewien sekret, przez który na drodze kochanków narodzą się wielkie komplikacje.

Gdyby tego było mało, całą Europę obiega wieść o wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Andreas i Klara wracają do Budapesztu. Pobyt w Paryżu wydaje się teraz tylko pięknym wspomnieniem. Żydowskie pochodzenie Węgra doprowadza go wprost do ukraińskiego obozu koncentracyjnego. Mężczyzna będzie musiał pokonać własne słabości oraz rzecz jasna przetrwać rozłąkę z ukochaną i rodziną. Przy nadziei utrzymuje go jedynie listowna korespondencja, którą Andreas ceni sobie ponad wszystko.

Szmaragdowa seria wydawnictwa Czarna Owca powiększa się o kolejne, bardzo dobrze napisane dzieło z pod znaku refleksji i historycznych wspomnień. Książka Orringer jest wehikułem czasu, który przenosi nas w smutne czasy Drugiej Wojny Światowej. Jest to powieść o niespełnionych marzeniach, o barierach które niszczą wielkie ambicje i przyszłość osób, które mogły by zajść bardzo daleko. Niewidzialny most opowiada o niespełnionej do końca miłości i tęsknocie. Jest to smutny obraz minionych czasów. Relikt, która nakazuje nam pamiętać o historii i o tym, jaka brutalna może ona być.

Autorka napisała powieść, która jest bogata w barwne obrazy wojennej rzeczywistości. Opisuje tamtejszy świat w sposób bardzo realistyczny, co wyzwala w czytelniku wiele emocji. Tak samo zresztą tworzy głównych bohaterów. Wszystkie postacie wykreowane są bardzo szczegółowo, każdy z nich ma swoją historię, uczucia, pragnienia. Czujemy tak naprawdę ich smutek, łatwo nam wejść w ich życie, czując powiew ich problemów. Czytając książkę puszczamy wodze naszej wyobraźni, totalnie przenosząc się w tragiczne lata 40 ubiegłego wieku. Wszystko to dzięki skrupulatnie prowadzonej fabule, oraz talentowi pisarski, która pokazuje, iż doskonale potrafi budować literackie światy.

Polecam serdecznie, książkę czyta się szybko, napisana jest dosyć zwięźle. Podczas lektury na pewno nie będziecie się nudzić!

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment