Wieści

Jack Ketchum, Lucky McKee, „Kobieta”

Written by Marek Szwajnoch
Jack Ketchum, Lucky McKee, "Kobieta"

Jack Ketchum, Lucky McKee, „Kobieta”

Książka to obraz starcia pomiędzy nieokiełznaną dzikością a samolubstwem, które pragnie jedynie władzy nad słabszymi. Zapoznaj się z najnowszym, sfilmowanym bestsellerem spółki znanych artystów grozy.

Jack Ketchum, Lucky McKee, Kobieta, [Replika], Zakrzewo 2012

Jack Ketchum – (ur 1946) jeden z najpopularniejszych na świecie pisarzy grozy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jego opowiadania zdobyły nagrody im. Brama Stokera. Ketchum jest autorem dwunastu powieści z których aż pięć zostało sfilmowanych. Jego zagorzałym czytelnikiem jest sam Stephan King.

Lucky McKee – (ur. 1975) producent, reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, specjalizujący się w horrorach. Od kilku lat pracuje przy filmowych adaptacjach powieści Ketchuma. Kobieta jest wynikiem ich literackiej współpracy.

Christopher Cleek jest dojrzałym mężczyzną, dobrze sytuowanym prawnikiem oraz na pozór idealnym mężem i ojcem trójki dzieciaków. W oczach innych prowadzi modelowe życie w dostatku i miłości. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej. Prawnik jest osobowością bardzo trudną, która jest surowa i wymagająca. Tak naprawdę jego status głowy rodziny bardziej przypomina dyktaturę, niż troskę kochającego ojca. Rządzi nim egoizm i chęć bycia najlepszym. Pewnego dnia Cleek udaje się na polowanie, które jest prawdziwym hobby mężczyzny. Podczas śledzenia zwierzyny łownej trafia na coś niesamowitego. Pośród leśnej dziczy napotyka kobietę – nagą, brudną, dziką. Jest ona prawdziwym reliktem dawniejszego plemienia kanibali. Oczywiście Christopher od razu wpada na pomysł schwytania dzikuski w swoje ręce.
O dziwo duże doświadczenie łowieckie bez większego trudu pozwala na pojmanie kobiety. Mężczyzna przywozi ją do zacisza swojego domu i zamyka w piwnicy, wcześniej unieruchamiając jej dłonie, na wypadek ucieczki. Cleek postanawia nauczyć dzikuskę ludzkich nawyków. Z czasem jednak tajemnica wymyka się spod kontroli. Rodzina mężczyzny dowiaduje się o ciekawej zdobyczy. Matka, wraz z córkami, patrzą na owe przedstawienie nieco sceptycznie, zaś syn – mały następca Cleeka, jest zafascynowany więźniarką i chętnie pomaga ojcu.

Uwięziona kobieta z kolei ma bardzo proste instynkty, którymi się kieruje. Czuje się zagubiona w nowym środowisku i strasznie zła. Zmysł zabójczyni bierze nad nią górę i powoli szykuje odwet na rodzinie Cleeków. Jej najważniejsza ideologia to posiadanie świadomości, że pożywienie jest wartościowe tylko wtedy, kiedy jest świadome bycia pożywieniem… Prawnik brnie niebezpiecznie daleko, nie radząc sobie ze zdyscyplinowaniem kobiety. Posuwa się do bicia i gwałtu, co w końcu także wychodzi na jaw. W rodzinie zaczyna się rozłam, a między kobietą a Cleekiem walka o zwycięstwo.

Ketchum po raz kolejny dowodzi swojej świetności. Stworzona razem z McKee powieść, jest napisana bardzo wartko i sprawnie. Akcja toczy się równo i stopniowo rośnie z każdą przeczytaną stroną. Fabuła, mimo, że prosta i jednowątkowa, jest ciekawa i barwna. W dodatku, jak na powieść grozy przystało, usiana jest kilkoma mocnymi, krwawymi scenami, które idealnie dopełniają całość. Duet pisarzy ciekawie stworzył osobowości głównych bohaterów. Ich charaktery są wyraziste i regularne. To psychologiczny pojedynek dwóch odrębnych istot. Te i inne szczególiki tworzą z Kobiety powieść na miarę mistrzostwa! Polecam zatem wszystkim wielbicielom mocnych literackich wrażeń!

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment