Czytelnia

Kulisy „Operacji Argo” – fragment

Written by Jan Oko
Antonio Mendez, Matt Baglio, "Operacja Argo"

Antonio Mendez, Matt Baglio, „Operacja Argo”

Na weekend mamy dla Was fragment ksiażki Operacja Argo. Przybliża ona kulisy wydarzeń opisywanych w filmie o tym samym tytule. Oto kilka informacji o książce:

Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.

Dzięki wsparciu zespołu biegłych fałszerzy, zaangażowaniu w sprawę tajnych współpracowników CIA i czynnemu udziałowi w intrydze fachowców z Hollywood, Mendez mógł podać się za producenta nieistniejącej wytwórni filmowej i pod pretekstem poszukiwania plenerów do kręcenia nowego filmu science fiction, tytułowego „Argo”, poruszać się po stolicy Iranu bez większych przeszkód. On i jego współpracownik zdołali nawiązać kontakt z uciekinierami, po czym przewieźli ich przez granicę ogarniętego chaosem rewolucji kraju.

Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.

Autorzy: Antonio Mendez, Matt Baglio
Tytuł oryginału: ARGO…
Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 27.11.2012
Liczba stron: 328
ISBN: 978-83-7839-384-9
Oprawa: miękka
Format: 142 x202 mm
Cena detaliczna: 32,00 zł – taniej kupisz w internecie!

http://kochamksiazki.pl/wp-content/uploads/2012/12/Operacja-Argo_fragment.pdf

About the author

Jan Oko

Antykwariusz i bukinista. Zakochany w książkach.

1 komentarz

Leave a Comment