Premiery

„Hobbici” – Geneza bohaterów Tolkiena już w sprzedaży.

Written by Marek Szwajnoch

Hobbici

Właśnie dziś – 27 listopada, nakładem Wydawnictwa Replika światło dzienne ogląda książka Lynette Porter – „Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina”.

Jak w miarę upływu lat pod piórem Tolkiena zmieniały się imiona, charaktery oraz działania Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina?

Co zmieniano w ich charakterystykach, usiłując zaadaptować historię Jedynego Pierścienia na potrzeby telewizji, radia, kina i sceny? Jak autor Hobbita reagował na pierwsze tego typu próby?

Lynette Porter podąża śladami hobbitów od poprawek dokonywanych przez samego Tolkiena na marginesach powieści i niezrealizowanych scenariuszy Johna Boormana, po filmy animowane, trylogię Petera Jacksona i jej musicalowy odpowiednik. Omawia również ponad 50 lat „hobbiciej sztuki”, łącznie z dziełami Alana Lee, Johna Howe’a oraz Teda Nasmitha.

Podróżując przez światy fanzinów, gier komputerowych, dzieł fanowskich i dalej, Porter ukazuje, jak hobbici – ich postacie i historie – zdobywają nowych wielbicieli Śródziemia.

ISBN: 978-83-76741-00-0
rok wydania: 2012
oprawa: miękka + skrzydełka

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

3 komentarze

  • Nie do końca przekonuje mnie ta pozycja (nie czytałem) ze względu na charakter, który z góry zapowiada się bardziej na sprawozdanie na studiach językowych niż książkę godną przeczytania.

Leave a Comment