Wieści

Antologia, „13 ran”

Written by Marek Szwajnoch
13 ran

Antologia, „13 ran”

Antologia, 13 ran, [Replika], Zakrzewo 2012

Kup książkę 13 ran już teraz w Księgarni Internetowej SELKAR!

13 ran jest kolejnym tomem cyklu opowiadań grozy, wydanym przez wydawnictwo Replika. Po świetnie przyjętych 11 cięć oraz 15 blizn, nadszedł czas na trzeci tom serii horroru. Jak tytuł wskazuje, zbiór zawiera 13 opowiadań, inspirowanych życiem i śmiercią, jasną i ciemną stroną ludzkiej natury. Każda z historii napisana przez cenionych w świecie autorów, takich jak Masterton, Lee, Ketchum, Mellick III. W antologii znalazło się miejsce także dla polskich twórców, którzy w gruncie rzeczy trzymają poziom. Mowa tu o Klejzerowiczu, Zielińskiej czy Panu Cichowlasowi.

Myślę, że tak naprawdę jesień, prócz swojej pięknej aury, pobudza naszą wyobraźnie odnośnie rzeczy paranormalnych. Dzieje się to na pewno za sprawą szybciej zapadającego zmroku, ale też przez obchody Dnia Wszystkich Świętych, którego klimat kojarzy się z mistycyzmem, śmiercią oraz duchami. Dlatego moim zdaniem, właśnie podczas trzeciej pory roku czytelnicy częściej sięgają po literaturę grozy. Dzieje się tak, gdyż jesteśmy rządni potrzymania tej mrocznej tajemnicy: chcemy się bać, odkrywać ciemne zakamarki, poznawać nieznane. Jeśli zatem szukacie właśnie odpowiedniej do tego książki, to proponuje jak najszybciej udać się do biblioteki czy księgarni po nowy zbiór wydawnictwa Replika!

Opowiadania zawarte w tomie to dawka naprawdę świetnych emocji oraz wrażeń, które wywołują na naszej skórze gęsią skórkę. Mroczna okładka przedstawiająca spragnioną krwi wampirzycę może nasuwać nam z grubsza to, co zawiera wnętrze. Jednak ja pokuszę się o stwierdzenie, że wewnątrz lektury znajdziemy nieco inną grozę. Jeśli szukamy tam różnorakich potworów, krwiożerczych monstrum czy spragnionych krwi wampirów i wilkołaków – to ich po prostu nie znajdziemy. Książka bardziej skupia się na demonicznej stronie natury ludzkiej. Nad chorymi inspiracjami ludzi, którzy tak naprawdę są zepsuci. Jest to podróż przez świat na krawędzi wyboru między dobrem a złem, niebem a piekłem. To mrożąca krew w żyłach przygoda, świat pełen smutku, nostalgii czy chorego poczucia swoich pragnień. Książka idealnie pokazuje nam, że nie musi zawierać opisów różnorakich stworzeń czy tworów nie z tego świata, by wzbudzać w nas strach. Wystarczy opisać elementy naszego przyziemnego, szarego życia, często bardzo podobnego do otaczającej rzeczywistości, by wzbudzić mroczne emocję. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela gatunku!

Opowiadania zawarte w tym tomie mogą odmienić Wasze spojrzenie na to, co co tej pory wydawało się zwyczajne i pozbawione ikry. Zranią was. Od środka. Z pełną premedytacją. Uderzą mocno, nie znając współczucia. Trzynaście razy… Wiec błagajcie o litość, dopóki jeszcze możecie! Ocena:9/10

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment