Wieści

Lotte & Soren Hammer, „Wszystko ma swoją cenę”

Written by Marek Szwajnoch

Lotte&Soren Hammer, „Wszystko ma swoją cenę”

Lotte & Soren Hammer, Wszystko ma swoją cenę, [Czarne], Wołowiec 2012

Lotte i Søren Hammer to rodzeństwo pisarzy. W 2010 roku opublikowali Niegodziwców, pierwszy kryminał z planowanej serii o Konradzie Simonsenie, szefie wydziału zabójstw, i jego zespole dochodzeniowym. Debiutancka powieść została przełożona na 16 języków.

Powieść rozpoczyna się w pięknej scenerii lodowcowego krajobrazu Grenlandii. Helikopter grupy polityków i dziennikarzy, przelatujący nad topniejącym powoli lodowcem, przypadkiem natyka się na samotne ciało kobiety, leżące kilka kilometrów wgłąb białego królestwa. Na miejscu zjawia się Konrad Simonsen – policyjny detektyw. Okazuje się, że to młoda dziewczyna zamordowana w sposób bardzo brutalny. Ciało zostało pozostawione w tajemniczym stanie – kobieta pozbawiona jest prawie całej górnej garderoby, ma krwistoczerwoną szminkę a na głowie nylonowy worek. Komisarz Simonsen przypomina sobie dawne śledztwo, które prowadził. Okazuje się bowiem, że styl zabójstwa odpowiada zbrodni sprzed lat. Czyżby policja popełniła błąd, wsadzając do więzienia nie tego człowieka? Czy seryjny morderca nadal grasuje wśród mieszkańców? Wszystko na to wskazuje, w dodatku Simonsen wpada na nowy trop mężczyzny, który być może ma bardzo dużo wspólnego z okolicznościami śmierci kobiety.

Po pierwszej książce duetu Hammer, nabyłem lekkich obaw, czy aby rodzeństwo podoła stworzeniu równie ciekawego dzieła, które nie będzie odstępowało jakoś zbytnio od poziomu debiutu. Z wielkim zadowoleniem mogę rzec, że Wszystko ma swoją cenę może nawet wyprzedzić pierwszy twór Hammerów. Pokazali oni, że wiedzą co znaczy literacki kunszt i nie spoczną na laurach, tylko dzielnie tworzyć będą powieści jeszcze lepsze! Mamy tutaj do czynienia z typowym kryminałem, fabuła jest jednowątkowa, wszystko dzieje się wokół zbrodni i powoli zmierza do rozwiązania. Tak naprawdę z każdą następną stroną zyskujemy nowe poszlaki, autorzy wodzą nas za nos. Przez całą akcję nie wiemy do końca, jaka osobowość kryje się za mordercą, co sprawia wielkie trudności w sporządzeniu porteru psychologicznego.

Wszystko ma swoją cenę to kryminał, który zasługuje na miano książki ciekawej. Sam książkowy morderca jest postacią wielce zadziwiającą. Podąża on własnym, wytyczonym szlakiem z którego odstąpić nie pozwala mu jego osobowość. Przez to właśnie książka mimo, iż opasła i napisana skrupulatnie, jest książką bardzo wciągającą, intrygującą i wartą przeczytania. Ocena: 7/10.

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment