Premiery

Premiera nowej książki Rafała A. Ziemkiewicza

Written by Agnieszka Noglik
Rafał A. Ziemkiewicz, "Myśli nowoczesnego endeka"

Rafał A. Ziemkiewicz, „Myśli nowoczesnego endeka”

Już 19 października na księgarskich półkach pojawią się Myśli nowoczesnego endeka, zupełnie nowa książka Rafała A. Ziemkiewicza. Adresowana nie tylko do obserwatorów życia politycznego, ale wszystkich, którzy nie mogąc odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości, popadają coraz głębiej w marazm, apatię i obojętność.

Dlaczego endecja? Bo endecją obecnie się straszy. Mało kto wie, co ten skrót oznacza i co się za nim w istocie kryje – ale każdy odbiorca medialnego przekazu wielokrotnie odbierał komunikaty, że jest to coś najstraszniejszego, najobrzydliwszego, coś, czego się trzeba bać i czego uniknięcie rozgrzesza wszystkie wady III RP.

Autor rozprawia się z tymi obiegowymi „prawdami” i dowodzi, że Polska owszem, dla Polaków – ale wszystkich.  Odwołując się do endeckiej szkoły myślenia o Narodzie, dla Narodu i w kategoriach Narodu, odrzuca ideały, które do naszych czasów już nie przystają. Piętnuje te, których trzeba się wstydzić i wreszcie na powrót przywołuje wartości, których teraz zwyczajnie potrzebujemy.

Można się wizją kreśloną przez Ziemkiewicza zafascynować. Można z nią polemizować lub zwyczajnie odrzucić. Warto jednak ją poznać, choćby dla punktu odniesienia do własnych poglądów, dla określenia własnego miejsca w kraju.

O poradniku nowoczesnego endeka będzie się w Polsce mówiło.

About the author

Agnieszka Noglik

Leave a Comment