Wieści

Krzysztof Maciejewski, „Osiem”

Written by Marek Szwajnoch
Krzysztof Maciejewski, "Osiem"

Krzysztof Maciejewski, „Osiem”

Krzysztof Maciejewski, Osiem, [Forma], Szczecin 2011

Kup książkę Osiem krzysztofa Maciejewskiego już teraz w Księgarni Internetowej SELKAR!

Krzysztof Maciejewski – rocznik 1971, pisarz, krytyk literacki i dziennikarz. Publikował w większości czasopism fantastycznych. Wyróżniony w konkursie Gildii Horroru za krótkie opowiadanie grozy. W książkach City 1, City2. Antologie polskich opowiadań grozy znalazły się jego opowiadania Duch w skrzynce oraz Biblioteka rąk. Wkrótce w serii CITY Wydawnictwo FORMA wyda kolejny zbiór opowiadań.

Osiem to zbiór opowiadań fantastycznych, na które składają się:
• LICZBY PRZEZNACZENIA
• POTWÓR I DRZEWO
• AUTOBUSY MARZEŃ
• NIEBIAŃSKA SMYCZ
• ŚMIERĆ OFELII
• ULICA PORTRETÓW
• DEMON NA GRANI
• TOŻSAMOŚĆ WIATRU

Naprawdę trudno mi rozpisać się o tym, co zawierają w sobie opowiadania Maciejewskiego. Jego zbiór to malutka kwadratowa książeczka, nijak nie ukazująca swojego jakże bogatego wnętrza. To około 73 stron lektury, która niebezpiecznie wciąga, która pokazuje demoniczną stronę natury ludzkiej, lekko psychologiczną i abstrakcyjną. Autor nie skupia się rozbudowie swoich tworów, są to króciaki, które mają niezwykłą moc urzekania swoją wartością. W czasie podróży przez opowiadania mamy styczność między innymi z drzewem, które namiętnie koresponduje w domowym pożeraczem snów, a także z bezcielesnymi tworami i psychopatycznymi mordercami. Są to opowieści pełne surrealizmu, stanowią one metafory naszej współczesności, a wszystko to na pograniczu fantastyki naukowej i horroru.

Opowiadania Maciejewskiego hipnotyzują, wciągają nas w wir szalonych, niezdrowych tworów pochodzących nie z tego świata. Wszystko utrzymane jest w mrocznym klimacie. Niekiedy czytając mamy wrażenie, że ktoś spisał na kartach owej książki nasze senne koszmary. Autor zdecydowanie umie posługiwać się piórem, pisze zwięźle i krótko, ale ciekawie i porywająco. Ta książką na pewno nie pozwoli o sobie zapomnieć, wręcz kusi by wziąć ją ponownie w ręce i czytać. W dodatku prócz opowiadań mamy także w książeczce kilka świetnych rysunków autorstwa Krzysztofa Ramockiego, które tak naprawdę są dopełnieniem całości. Tak samo zresztą jak okładka, symbolizują przekazywaną przez autora treść.

Szczerze polecam wszystkim fanom gatunku, książka ta jest świetną podróżą po zakamarkach chorego umysłu. Psychodeliczny klimat który zadziwia, wciąga i pochłania. Zalecam czytanie po zmroku, przy małej sypialnianej lampie, oczywiście w towarzystwie swojej poduszki i kołdry. Zniewala.

OCENA: 9/10

About the author

Marek Szwajnoch

Serialoholik, miłośnik polskiej fantastyki, wydawnictwa Fabryka Słów i rowerowego Enduro. Ceni sobie polskie kino, śląskie obiady oraz dobre rockowe brzmienie.

Leave a Comment