Wieści

Victoria Cosford, „Amore i amaretti. Opowieści o miłości i jedzieniu w Toskanii”

Written by Agnieszka Noglik
Victoria Cosford, "Amore i amaretti. Opowieści o miłości i jedzieniu w Toskanii"

Victoria Cosford, "Amore i amaretti. Opowieści o miłości i jedzieniu w Toskanii"

Victoria Cosford, Amore i amaretti, tłum. Paulina Maksymowicz, (tyt. org. Amore and amaretti), [Bellona], Warszawa 2012

Kup Amore i amaretti już teraz w Centrum Taniej Książki!

Victoria Cosford to Australijka, która kocha gotować i pisać, a nade wszystko uwielbia pisać o gotowaniu. Jej książka Amore i amaretti skupia się głównie na miłości do gotowania i miłości w ogóle.

Victoria jest młodą dziewczyną, kiedy trafia do Florencji, stolicy Toskanii. Jest słuchaczką Instytutu Michała Anioła, poznaje język i kulturę Włoch. Okaże się jednak, że poznanie tych aspektów Italii przyjdzie jej o niebo łatwiej w zgoła innym towarzystwie. Poznaje Gianfranco, nonszalanckiego, buńczucznego Włocha, którego pasją jest gotowanie. Ta pasja między innymi połączy tą dwójkę. Okaże się jednak, że codzienność przerasta każdą, nawet najbardziej romantyczną wizję miłości. Nawet ta w tak sprzyjających okolicznościach przyrody nie ma szans przetrwać.

W kolejnych rozdziałach Victoria opowiada o swoich powrotach do ukochanego kraju, o karierze w gastronomii i kolejnych ludziach, których poznaje. Oprócz tego za każdym razem odkrywa nowe przepisy, nowe potrawy i nowe składniki. To wszystko okraszone jest ogromnymi ilościami wina Chianti.

Książka Victorii Cosford to swego rodzaju pamiętnik. Autorka prowadzi nas przez najciekawsze zakątki pięknej krainy. Serwuje ucztę dla zmysłów i sprawia, że w sercu zaczyna kiełkować tęsknota za czymś innym, za odmianą, za wyjazdem. Prawda jest taka, że w mojej głowie, po przeczytaniu tej książki, pojawiła się myśl: „a gdyby wyjechać, gdyby rzucić wszystko i zacząć nowe życie gdzie indziej”. Zapytacie dlaczego? Powód jest jeden, okazuje się, że tak się da, że tak można… a może trzeba.

Opowieść o Toskanii i o miłości polecam wszystkim, którzy tęsknią za odmianą. A także tym, którzy lubią eksperymenty z włoską kuchnią.

 

About the author

Agnieszka Noglik

Leave a Comment