Wieści

Éric-Emmanuel Schmitt w Bibliotece Śląskiej!

Written by Jan Oko
Éric-Emmanuel Schmitt

Éric-Emmanuel Schmitt

Éric-Emmanuel Schmitt, autor głośnej powieści Oskar i Pani Róża jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Już niedługo będzie można się z nim spotkać w Katowicach, w Bibliotece Śląskiej. Autor – laureat literackiej Nagrody Goncourtów przyjeżdża na premierę swojej najnowszej powieści Kobieta w lustrze. Spotkanie, które poprowadzi red. Dariusz Bugalski (Polskie Radio Program III) odbędzie się 22 lutego 2012 r. o godz. 17.00 i zainauguruje cykl „Dobre książki i kawa z…” będący pierwszym w Polsce programem spotkań autorskich odpowiadającym potrzebom czytelniczym. Organizatorami spotkania są Instytut Książki, Biblioteka Śląska, Wydawnictwo Znak. Wstęp wolny.

Éric-Emmanuel Schmitt (ur. 28 marca 1960 w (Sainte-Foy-lès-Lyon) – francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Mieszka w Brukseli. Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Uczęszczał do École Normale Supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfikatów nauczycielskich oraz doktorat z filozofii.

Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Pierwszym krokiem do sławy była sztuka Don Juan on Trial wystawiona w 1991 i następnie wspierana przez Royal Shakespeare Company. Następna sztuka, The Visitor z 1993, była triumfem, który przyniósł autorowi trzy Moliery (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Sztuka była tłumaczona i wystawiana na całym świecie. Wersja muzyczna została przygotowana przez Théâtre Impérial de Compiègne i wystawiana w Operze Londyńskiej.

za: Wikipedia.pl

About the author

Jan Oko

Antykwariusz i bukinista. Zakochany w książkach.

Leave a Comment