Wieści

Bernard Cornwell, „Nieprzyjaciel Boga”

Bernard Cornwell, "Nieprzyjaciel Boga"

Bernard Cornwell, "Nieprzyjaciel Boga"

Bernard Cornwell, Nieprzyjaciel Boga, [Instytut Wydawniczy Erica] Warszawa 2010

seria: Trylogia Arturiańska

tytuł oryginału: The Enemy of God

Bernard Cornwell znany jest ze swoich powieści historycznych. Jedną z najpopularniejszych jest Trylogia Arturiańska, której pierwszy tom Zimowy Monarcha recenzowaliśmy jakiś czas temu. Teraz przedstawiamy drugi tom trylogii pt. Nieprzyjaciel Boga.

Książka dalej jest opowieścią Derfla, niegdyś niewolnika saksońskiego, wychowana Merlina, potem jednego z wojowników Artura. Zaczyna się prawie sielankowo. Po zwycięstwie w dolinie Lugg królestwo Mordreda, którym zarządza Artur rozkwita. Udaje się zawrzeć pokój po zwycięstwie nad Saksonami. Jednak w tej sielance pojawia się źródło przyszłych problemów. Z drugiej strony Merlin nie poddaje się i poszukuje skarbów Brytanii, w tym najważniejszego – kotła. Jeżeli nawet go znajdzie, to czy stanie się on rzeczywiście lekarstwem na problemy polityczne Brytów? Gwałtowny zwrot akcji w pewnym momencie rozbija całą tę prawie sielankową scenę. Artur chyba jest zbyt naiwny i wierzy w honor i to, że ślubów się dotrzymuje. Tymczasem w życiu i polityce bywa często zupełnie inaczej…

Autora nie trzeba szczególnie chwalić. Wiadomo, że prozę Bernarda Cornwella czyta się świetnie. Jest wciągająca, wręcz porywająca. Druga część wydaje się chyba nawet ciut lepsza niż pierwsza. Cornwell kontynuuje swój koncept odbrązawiania postaci legendy arturiańskiej. Z krótkich fragmentów rozmów Derfla z Igraine w klasztorze, w którym pisze swoje wspomnienia, dowiadujemy się co i dlaczego zostanie w przyszłości podkoloryzowane. O ile się orientuję także realia epoki są bardzo dobrze oddane. Jedyny mankament to tendencyjność podejścia do religii chrześcijańskiej. No niestety, nobody’s perfect.

Nieprzyjaciela Boga jak i inne części Trylogii Arturiańskiej można tanio kupić na Selkar.pl!

About the author

Jan Oko

Antykwariusz i bukinista. Zakochany w książkach.

Leave a Comment