Powieść historyczna Recenzje

Maurice Druon, Zamordowana królowa

Maurice Druon, Zamordowana królowa
Written by Jan Oko

Maurice Druon, „Zamordowana królowa”, tłum. Adriana Celińska, [Wydawnictwo Otwarte] Kraków 2010.

Tytuł oryginału: Les Rois maudits. La Reine etranglee.

Zamordowana królowa to drugi tom cyklu „Królowie Przeklęci” (pierwszy był już recenzowany na blogu: Król z żelaza). Czy nas zaskakuje? Mnie osobiście zaskoczył. Akcja biegnie dalej, wypadki w XIV-wiecznej Francji ściągają niechybnie ku nieszczęściu. Coraz mniej jest troski o dobro państwa, coraz więcej intryg i dbania o własne interesy. Nie sądziłem, że lektura „Zamordowanej królowej” okaże się aż tak wciągająca! Śledząc losy bohaterów człowiek wciąga się tak bardzo w akcję, że gdy odkłada książkę zastanawia się dlaczego wszystko wokół jest takie… mało średniowieczne!

Dodatkowym atutem książki (podobnie jak pierwszego tomu) są przypisy (noty historyczne) wyjaśniające niektóre kwestie niezrozumiałe bądź nieznane przeciętnemu czytelnikowi oraz noty biograficzne i drzewo genealogiczne. Dzięki temu łatwiej zorientować się w mnogości postaci występujących w książce. Kolejną pozytywną cechą jest bardzo dobry przekład.

Nie pozostaje więc nic innego, tylko książkę gorąco polecić. Pierwsze trzy tomy cyklu zostały niedawno znowu wydane i mogą okazać się świetnym prezentem pod choinkę!

About the author

Jan Oko

Antykwariusz i bukinista. Zakochany w książkach.

1 komentarz

Leave a Comment